2026-05-27
| Panel Brand | AUO |
| Model Name | A043FW02 V8 |
| screen size | 4.3 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 480×234 70PPI |
| Pixel | RGB triangle |
| Display size | 95.04 × 53.856 mm (H×V) |
| physical | 105.5 × 67.2 mm (H×V×D) |
| Surface | Matte (Haze 8%), Hard coating (3H) |
| Brightness | 400 (Typ.) |
| Contrast | 300: 1 (Typ.) [Transmission] |
| Best angle | 6 o'clock |
| Optical mode | TN, normally white display, transmissive |
| Viewing angle | 70/70/50/60 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Number of | 16.7M |
| Backlight type | 10S1P WLED, 10K hours, no driver |
| Screen weight | 50.0±5.0g |
| Apply to | camera |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | 4-wire resistive touch screen |
| signal system | Parallel RGB (1 ch, 8-bit), FPC, 40 pins |
| Supply voltage | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VDDIO) |
| Maximum | Storage temperature: -30 ~ 80 °C Working temperature: -20 ~ 70 °C |