2026-04-28
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G156HTN02.0 |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Type | LCM , a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 1920(RGB)×1080 (FHD) 141PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm) | 344.16 × 193.59 (H×V) |
| Outline(mm) | 363.8 × 215.9 × 9.8 (H×V×D) |
| Bezel Area(mm) | 347.06 × 196.49 (H×V) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/70/70 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 8 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 72% NTSC |
| Backlight | WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Mass | 0.94/1.10Kgs (Typ./Max.) |
| Used for | Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 70 °C Operating Temp.: -10 ~ 70 °C |