2026-05-27
| Brand | AUO |
| Model P/N | M215HTN01.3 |
| Diagonal Size | 21.5" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 102PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 476.64(W)×268.11(H) mm |
| Bezel Opening | 479.84(W)×271.3(H) mm |
| Outline Size | 495.6(W)×292.2(H)×10.8(D) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 45/45/20/45 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 3.8/1.2 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Good View at | 6 o'clock |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 72%NTSC |
| Backlight | 10S4PWLED, 30K hours, No Driver |
| Mass | 1.75Kgs (Typ.) |
| Used for | Desktop Monitor |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pinsConnector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |